Lepsze sposoby jak znaleźć psychologa - poradnik zdrowie i uroda

psychoterapia-gestalt.pl

Cele psychologii humanistycznej

Psychoterapia jest bardzo szerokim pojęciem, w ramach którego można wyróżnić wiele nurtów psychoterapeutycznych. Głównymi nurtami, w ramach których przeprowadza się psychoterapię, to nurt psychoanalizy, behawioralny oraz humani

Lepsze sposoby jak znaleźć psychologa - poradnik zdrowie i uroda psychoterapia-gestalt.pl
styczny. W ramach nurtu humanistycznego można wyróżnić, między innymi, psychoterapię Gestalt. Głównym założeniem psychoterapii humanistycznej jest skupienie się na człowieku w kategoriach holistycznych. Psychoterapia humanistyczna dąży do poszerzenia świadomości człowieka, samoakceptacji oraz lepszego zrozumienia siebie i swoich wyborów. Psychoterapia humanistyczna traktuje człowieka całościowo, jego sferę emocjonalną, sferę cielesną oraz sferę intelektualną, a także społeczną. Głównym założeniem psychoterapii humanistycznej jest indywidualne traktowanie człowieka, podkreślając wyjątkowość i autonomię pacjenta. U podstaw tego nurtu w psychologii leży myśl humanistyczna. Zadaniem terapeuty w nurcie psychoterapii humanistycznej nie jest narzucanie pacjentowi określonych działań, lecz pomoc w zrozumieniu własnych emocji i doświadczeń.


Wyposażenie gabinetu psychologicznego

Psychoterapia indywidualna odbywa się w specjalistycznym gabinecie, w którym terapeuta przyjmuje swoich pacjentów. Wyposażenie gabinetu psychoterapeutycznego jest niemal takie same u każdego terapeuty. Prowadzenie psychoterapii nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu ani narzędzi, ponieważ polega głównie na rozmowie między pacjentem, a terapeutą. Wnętrze gabinetu psychologicznego powinno więc być przyjazne dla pacjenta, dlatego też w wielu gabinetach można spotkać wygodne fotele lub kanapy. Sama kolorystyka wnętrza jest stonowana, co sprzyja skupieniu oraz większemu wyciszeniu się pacjenta. W gabinecie psychoterapeutycznym najczęściej znajduje się biurko terapeuty oraz wygodne miejsca siedzące, kanapy lub fotele, ustawione naprzeciw siebie. Wystrój gabinetu psychoterapeutycznego powinien stwarzać przyjazną atmosferę, ponieważ jest to miejsce, w którym pacjent powinien czuć się swobodnie. Gabinet psychoterapeutyczny jest zazwyczaj pokojem średnich rozmiarów, którego wystrój powinien sprzyjać zachowaniu przyjaznej atmosfery.


Oferta psychoterapii grupowej

Psychoterapia grupowa jest jedną z form przeprowadzania terapii mającej na celu poprawienie samopoczucia pacjenta. Psychoterapia grupowa jest formą leczenia, która polega na kontakcie z osobami o podobnej lub jednakowej specyfice problemów. Terapia grupowa często stanowi uzupełnienie indywidualnej psychoterapii, umożliwiając pacjentowi kontakt także z innymi osobami zmagającymi się z podobnym problemem. Terapeuta może zajmować się zarówno prowadzeniem psychoterapii indywidualnej, jak i psychoterapii grupowej. Leczenie na terapii grupowej odbywa się za pośrednictwem grup samopomocowych, czyli na udzielaniu wzajemnej pomocy przez pozostałych uczestników terapii, gdzie spotkania są nadzorowane przez specjalistę. Terapia grupowana najczęściej znajduje swoje zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju uzależnień. W ośrodkach zamkniętych także często stosuje się formę terapii grupowej. Dodatkowe uczęszczanie na terapię grupową, podczas korzystania z psychoterapii indywidualnej, może przynieść pacjentowi wiele korzyści pomagając w szybszym czynieniu postępów.


Podejście poznawczo-behawioralne

Podejście poznawczo-behawioralne jest jednym z wielu nurtów stosowanych w psychoterapii. Psychoterapia poznawczo-behawioralna współcześnie coraz bardziej zyskuje na popularności i jest jedną z najczęściej oferowanych psychoterapii. Cechą charakterystyczną psychoterapii behawioralnej jest to, że skupia się ona na zachowaniu człowieka, jako na naturalnej reakcji na bodźce. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest nowszą odmianą terapii behawioralnej. Psychoterapia poznawczo-behawioralna odwołuje się do pewnych założeń teoretycznych, zgodnie z którymi objawy psychopatologiczne, dysfunkcjonalne zachowania oraz emocje można wyjaśnić na podstawie teorii uczenia się oraz pośredniczącej roli procesów poznawczych. Psychoterapię poznawczo-behawioralną stosuje się przy konkretnym problemie, jak na przykład przy różnego rodzaju fobiach. W ramach psychoterapii poznawczo-behawioralne można wyróżnić bardziej szczegółowe nurty, takie jak terapia schematów. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana sposobu myślenia oraz modyfikacja zachowań, żeby poprawić jakość życia pacjenta.



© 2019 http://poradnik-zdrowie-i-uroda.kreskowka.com.pl/